loading

Rozpoczęcie sezonu 2018: Firma Opel utrzymuje dobrą passę w rajdach

  • Stałe promowanie młodych talentów w Opel ADAM Cup i R2
  • Szósty sezon ADAC Opel Rallye Cup – najsilniejsza seria rajdowa jednej marki
  • Firma Opel dąży do czwartego z rzędu zwycięstwa w klasie FIA ERC Junior
  • Spójność programu sportów motorowych podkreśla jego strategiczne znaczenie

Rüsselsheim.  Firma Opel nieustannie wnosi swój wkład w promowanie młodych talentów rajdowych. W pierwszy weekend marca rozpocznie się szósty sezon najsilniejszej serii rajdowej jednej marki w Europie – ADAC Opel Rallye Cup. Wspólna platforma młodych talentów Opel i ADAC jest mocna jak zawsze. Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem sezonu, którego inauguracją będzie rajd ADAC Saarland-Pfalz Rallye, zgłoszenia na sezon 2018 złożyło już dziewiętnastu kierowców z dziewięciu krajów. Szesnastu z nich zarejestrowanych jest w cyklu juniorów dla kierowców poniżej 27 roku życia. Do rywalizacji powraca Felix Griebel, który należał już do zespołu w pierwszym roku organizowania ADAC Opel Rallye Cup (2013 r.), a prywatnie jest młodszym bratem wieloletniego kierowcy fabrycznego Opla i mistrza juniorów ERC 2016 w ADAM-ie R2, Marijana Griebela. Sezon ponownie obejmuje osiem imprez w Rajdowych Mistrzostwach Niemiec (DRM) oraz niemiecką rundę Rajdowych Mistrzostw Świata FIA – ADAC Rallye Deutschland.

Rozpoczęcie sezonu 2018

Od pierwszego sezonu w 2013 roku ADAC Opel Rallye Cup nie utracił nic ze swego uroku. Przez lata identyczne technicznie samochody Opel ADAM Cup ze 140-konnym silnikiem udowodniły swoją niezawodność i szybkość, dzięki którym najlepsi kierowcy Pucharu regularnie pokonują w Rajdowych Mistrzostwach Niemiec rywali jeżdżących znacznie mocniejszymi samochodami. Poza emocjonującymi zmaganiami o pozycję w klasyfikacji, swobodną — chociaż bardzo profesjonalną — atmosferą, doskonałym wsparciem w kwestii technologii, rozwoju kierowcy i relacji z mediami, na uczestników czekają nagrody w wysokości około 100 000 euro.

Ale to nie wszystko: od 2013 roku sześciu najlepszych kierowców przeszło z Pucharu do ADAC Opel Rallye Junior Team i do zespołu Opla w FIA Junior ERC. Opel od samego początku podnosił poprzeczkę w tych niezwykle ambitnych mistrzostwach młodych talentów. Trzy ostatnie tytuły mistrzowskie ERC Junior zdobyło trzech kierowców fabrycznych Opla w ADAM-ie R2: Emil Bergkvist (Szwecja, 2015 r.), Marijan Griebel (Niemcy, 2016 r.) i Christopher Ingram (Wielka Brytania, 2017 r.). W zeszłym roku Włoszka Tamara Molinaro (20) zdobyła również ERC Ladies’ Trophy w fabrycznym ADAM-ie R2. Imponujące ubiegłoroczne wyniki podkreślają obecną dominację Opla ADAM-a R2 w swojej klasie: w 2017 roku 190-konny samochód z Rüsselsheim aż siedmiokrotnie zapewnił tytuł mistrzowskich w pucharach międzynarodowych i krajowych oraz odniósł 48 zwycięstw w swojej klasie.

Szwed Tom Kristensson (26), który w zeszłym roku wygrał ADAC Opel Rallye Cup i w nadchodzącym sezonie będzie częścią ADAC Opel Rallye Junior Team, pragnie pójść w ślady swoich poprzedników. W swoim pierwszym sezonie w FIA ERC Junior U27 Kristensson będzie rywalizował z najlepszymi młodymi talentami rajdowymi w Europie. Zmagania ERC Junior na Azorach, Gran Canarii i Łotwie oraz we Włoszech, w Czechach i Polsce to trzy spektakularne, wymagające rajdy szutrowe oraz trzy asfaltowe.

Najważniejszym wydarzeniem sezonu dla kierowców fabrycznych Opla i talentów ADAC Opel Rallye Cup w 2018 roku ponownie będzie udział w ADAC Rallye Deutschland – niemieckiej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata FIA. Po czterech zwycięstwach w swojej klasie w ciągu czterech ostatnich lat cel dla asów ADAM R2 jest oczywisty. Szczególnym doświadczeniem dla młodych uczestników dopiero rozpoczynających swoją przygodę z WRC będzie pokonanie dwóch odcinków pod czujnym okiem światowej elity w dniach 16-19 sierpnia.

Wstępna lista uczestników ADAC Opel Rallye Cup 2018 
NrKierowcaPilot
30Max Schumann (D)Maresa Lade (D)
31Romain Delhez (B)Gerome Bollette (B)
32Tim Wacker (D)Chioma Monix (D)
33Frederic Field (GB)Josh Davison (GB)
34Elias Lundberg (S)David Arhuisander (S)
35Martin Menzing (NL)Peter Van Teunenbroek (NL)
36Ernst Kranenburg (NL)Wilhelmus De Klerk (NL)
37Arthur Kerkhove (BE)Rutger Govaerts (BE)
38Lukas Hein (D)Florian Neubrech (D)
39Sebastian Magnussen (DK)Karsten Isaksen (DK)
40Dylan Gagniere (F)Sébastien Voitey (F)
41Nick Loof (D)do ustalenia
42David Havlat (D)Paul Stein (D)
43Felix Griebel (D)Sascha Altekrüger (D)
44Grégoire Munster (L)Johan Jalet (B)
45Marco Gersager (DK)Carina Møller (DK)
46Nicola Sartor (I)Pietro Elia Ometto (I)
47Nico Knacker (D)Enrico Flores-Trigo (D)
48Karl-Martin Volver (EST)Marten Madissoo (EST)
   
   
Kalendarz ADAC Opel Rallye Cup 2018 
2-3 marcaADAC Saarland-Pfalz Rallye 
25-26 majaAvD-Sachsen-Rallye 
15-16 czerwcaADAC Rallye Stemweder Berg 
27-28 lipcaADAC Wartburg Rallye 
16-19 sierpniaADAC Rallye Deutschland (dwa odcinki)
September 28-29ADMV Rallye Erzgebirge 
19-20 październikaADAC 3-Städte Rallye 
   
   
Kalendarz ADAC Opel Rallye Junior Team 2018 
22-24 marcaAzores Airlines Rallye, Azory/Portugalia*
3-5 majaRallye Islas Canarias, Gran Canaria/Hiszpania*
20-22 lipcaRallye di Roma Capitale, Rzym/Włochy*
16-19 sierpniaADAC Rallye Deutschland 
24-26 sierpniaBarum Czech Rally Zlín, Zlín/Czechy* 
September 21-23Rajd Polski, Mikołajki/Polska* 
12-14 październikaRajd Liepāja, Lipawa/Łotwa* 
   
*wydarzenie FIA ERC Junior U27 
   
   
Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi mogą być dostępne tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.
Do góry